Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Nacija nepismenih

Komentari (30) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 18 mart 2009 15:13
ćirilica je out
Nećemo valjda u Evropu sa ćiriličnim pismom? Ja ne razumem zbog čega bismo decu opterećivali ćirilicom ili nacionalnom istorijom. Nije li mnogo bolje obezbediti deci kompjutere i put u Evropu, dakle bezvizni režim zahvaljujući kome će deca moći da vide šta je prava civilizacija, a ne da ovde gube vreme čitajući ćirilične knjige o kosovskog ciklusa i to o Turcima. Naš je najveći problem u tome što zaboravljamo život, a umesto života bavimo se prošlošću, mitovima, manastirima i Kosovom koje smo odavno izgubili. Nije li bolje da umesto ćirilice deca uče engleski i da umesto časova istorije ili časova srpskog na kojima se čitaju narodne pesme (narodnjaci), deca uče kompjutere? Kakva je korist od učenja napamet pesama koje smo svi morali da učimo u školi, "Početak bune protiv dahija" i sličnih? Život je zakon!
Preporuke:
0
0
2 sreda, 18 mart 2009 15:19
brm
"na vidnom mestu označiti da je u pitanju izdanje na „hrvatskom, bosanskom, bošnjačkom, ili sva tri jezika istovremeno“." koji su to jezici? zar treba zvanično da priznamo političke jezike koje ne priznaju lingvisti?
"...stavši iza svoje ignorisane i omalovažene Akademije nauka i umetnosti, u tvrdnji da srpski jezik ima jedno pismo..." zanimljiv stav, baš čudno što je ignorisana i omalovažena...a da dubrovačka književnost je hrvatska - na hrvatskom jeziku...pa se posle čudimo što predvođeni takvim mozgovima nestajemo
SVAKAKO TREBA BITI ZA ĆIRILICU, A NE PROTIV LATINICE
Preporuke:
0
0
3 sreda, 18 mart 2009 16:11
Ko pita ne skita
Tačno je da smo podeljeni i da je naš narod u fazi propadanja i daljeg rastakanja nacionalnog bića. Kako to sprečiti? Iza ćiriličnog i latiničnog pisma stoji podela na Katoličko i Pravoslavno Hrišćanstvo. Pitam se da li bi srpski narod prošao srećnije kroz vekove da je neki njegov Patrijarh ili vladar nekada prihvatio Papu u vidu npr. nekakve Unije, sa tim i latinicu? Da li bi bilo onakvih srpskih žrtava od strane katoličkih suseda, posebno od I-og sv. Rata? Da li je za nas bolje da istrajavamo u borbi protiv Katoličanstva, na strani Pravoslavlja kome smo se priklonili zbog tada jakih Grka istočnog dela Rimskog carstva, koji to odavno nisu. Čiju tradiciju mi branimo? Vizantijsku. Zašto? U II-om sv. ratu pobiše Hrvati katolici stotine hiljada Srba, jer behu pravoslavni. A odmah zatim većina preživelih Srba postadoše ateisti. Sada kao ponovo postaju teisti. Onakvi kakvi su teisti većina Srba, suštinski bi im svejedno bilo, koji god dres koje god religije obukli. Da li je vredelo preko 2 miliona mrtvih Srba, zarad očuvanja Pravoslavlja i ćirilice. Nije li bilo bolje na vreme se prikloniti jačem, Vatikanu i možda sačuvati više srpskih života. Da li je bolje da smo u ćiriličnom timu sa Grcima, Rusima, pa da nas bije ko stigne (pa i Bugari čim uzmognu) ili u latiničnom katoličkom timu, gde bi Papa bio sa nama, a ne neprijatelj. Da li je vredno boriti se za ćirilicu i Pravoslavlje dok ne ostane više ni jednog živog Srbina? Šta je mudrije činiti Srbima? Boriti se protiv latinice i Vatikana do poslednjeg ili se pridružiti tom svetu, poput Slovenaca, Slovaka, Čeha...? Pitam se šta bi nam bilo pametnije? Čini mi se da bismo bolje prošli da smo na vreme prešli u rimski tim i da bismo danas bili veći, jači, brojniji, a možda bismo i bolje naučili kako da napravimo solidnu državu.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 18 mart 2009 16:17
komentator bg
Dobar tekst, možda malo predugačak. Pojedini navodi su mogli biti preskočeni, ali to je stvar ukusa.

Poenta je vrlo jednostavna i surova: narod koji ne čuva svoju kulturu i tradiciju propada, nestaje.

I jedan komentar aktuelnog stanja u srpskoj kulturi: dok je resorni ministar čovek koji je političku karijeru gradio unutar anacionalnih stranaka kao što su jul i g17, srpska kultura može da očekuje samo najgore. Najveća kritika (možda je osuda prikladnija reč) Tadiću na sastavu Vlade (za šta je sigurno lično odgovoran) je što je resor kulture, i još važnije obrazovanja, dao ljudima na čiji rad ne može direktno da utiče.
Preporuke:
0
0
5 sreda, 18 mart 2009 16:50
Duna
Kaze se:sto pre...da treba da modernizujemo skolstvo...i sl.
Pozdravljam nameru autora teksta ali ga molim da smanji upotrebu infinitiva koji je tipicniji za anglosaksonske i germanske jezike.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 18 mart 2009 17:33
Nebojša Malić
Sve stoji. Jedino što je nerealno da se od sadašnjih vlasti očekuje da brane srpstvo i ćirilicu, a upravo su one instrument svih tih nevladnika i srboždera, zadužene da svojim (ne)delovanjem istrebe srpski jezik, kulturu, i na kraju narod.

Ovaj tekst bi trebalo da bude platforma za odbranu nacije i jezika neke nove vlasti. Dotad, govorimo srpski - pišimo ćirilicom.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 18 mart 2009 19:42
Gazda Gruja
Ma sve je ovo klasičan primer onog "sam pao, sam se ubio", nemojte, ljudi da se lažemo ; ovo smo mi sve sami sebi napravili.

Od "Ilirskog pokreta", preko "Južnoslavenskog odbora", preko "trojedinog naroda", i "bratstva i jedinstva", mi smo STO GODINA pravili Jugoslovenski jezik i Jugoslovenski narod. JUGOSLOVENEEEEEE.
I eto nam ga, na, sad! Šta se čudimo?

Pritom smo, uludo upropastili srpski jezik. I Srbiju, pride, a i Srbe, bogami.

Lepo je primetio autor - neke ideje jednostavno MORAJU da se napišu latinicom, a neke, opet, prirodno, ćirilicom. To je ideološka stvar.

PISANjE ĆIRILICE ILI LATINICE, DANAS, PREDSTAVLjA JASNU IDEOLOŠKU PORUKU O POLITIČKOM STAVU POJEDINCA. Toliko o tome. Pošto je tako, jedno će morati da pobedi, a drugo da izgubi. A ne znam ni jednog "klinca" više koji piše ćirilicu.

Sami smo mi sebi najgori neprijatelj! Ne treba nama NATO.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 18 mart 2009 21:01
Fakati
Fakati su da "vise puta ponovljena laz postaje istina" nije izreka, vec moto pod kojim je Goebels,
Hitlerov ministar za propagandu, i notorna lazovcina, propagirao monstruozne nacisticke ideje. Kad vec govorimo o nepismenosti, onda treba obratiti paznju na fakate, a ne definisati nesto kao izreku kad to ona nije. Inace narod koji cita postaje jos gluplji. Smrt fasizmu i kvislinzima!
Preporuke:
0
0
9 sreda, 18 mart 2009 23:47
Marko Gajić
Inspirativan tekst. Preterano potencira povezanost jezika i politike za moj ukus(ali razumljivo u datom kontekstu), no svejedno dobar.

@Duna
"ali ga molim da smanji upotrebu infinitiva koji je tipicniji za anglosaksonske i germanske jezike."
Notorna besmislica. Da li je preterana upotreba modalnog "da+prezent" skladnija ili "tipičnija" za srpski jezik? Gde je to definisano ili određeno?
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 19 mart 2009 01:16
vladaguda
@Marko Gajić. Da, upotreba infinitiva je neskladna i nelogicna, narocito kada postoje glagolska vremena. Uostalom, tako se govori, bar u Srbiji.
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 19 mart 2009 01:42
Dijete Grujica 1
Pa ovi LDP (vidi gore) pametnjakovići verovatno nisu ni bili izvan Srbije...Dovoljno je da odu do Grčke na primer...Ja priznajem da se kao turista vrlo teško snalazim sa onim njihovim pismom ali to Grke ne zanima.Oni su i članovi EU i verni svom pismu i tradiciji.Bugari su napravili blokadu nekih odluka EU dok se njihova ćirilica nije našla na novčanicama evra.Nisam primetio da Bugari i ostali...a naročito Rusi imaju nekih problema sa razvojem informatičkih tehnologija odnosno interneta.Sajtovi koji imaju međunarodne pretenzije su rađeni dvojezično i meni je sasvim normalno da se prebacim na englesku opciju ukoliko postoji.To što pišem srpskom ćirilicom ne znači da istovremeno razumem (a razumem ga pomalo) i ruski.
Možda sam ja za razliku od nekih evropejaca glup pa ne razumem npr. finski, mađarski, poljski...iako su pisani abecedom koju poznajem...isto kao što ni oni uz najbolju volju nemaju pojma o čemu se radi u tekstovima pisanim tom teoretski istom abecedom ali na srpskom (u tom slučaju je to nekakav srbohrvatski)...Naravno da to nije isto pismo kao što nisu ni isti jezici, pa time i pada u vodu priča o nekakvom boljem razumevanju i ko zna kakve još nebuloze...
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 19 mart 2009 01:45
Dijete Grujica 2
Jedino "bolje razumevanje" se odnosi na one koji NEĆE da nauče tih petnaestak različitih znakova.Jugoslovenska Radio Televizija je pukla na ćiriličnom titlu jednog filma iako su bar formalno Hrvati u školi učili to pismo.Ako su i učili, pravili su se da ga ne znaju.Uvek.Za razliku od pragmatičnih Slovenaca koji su krajem osamdesetih većinu svojih reklama za srpsko tržište počeli da prave na ćirilici (bilo je tu i nekih kulturoloških nepodopština ali to nije tema...).Učinilo im se da Srbi misle ozbiljno pa su se i oni tome prilagodili.
Dakle, mi se odričemo svog ćiriličnog pisma da se Hrvati i ostali u Srbiji ne bi osećali kao stranci.Predivno.Tako tolerantno...Do ludila.Do ludila da se na nekim internet sajtovima sa otprilike ovakvim obrazloženjem ćirilica ZABRANjUJE i automatski, ugrađenim skriptovima preslovljava.
To samo našim evrotitoističkim mutantima može da padne na pamet.
I da, latinicu u rauzličitim varijantama pišem na četiri jezika:engleskom, nemačkom, italijanskom i francuskom...a ako računamo i ove lokalne instant jezičke otimačine i na više...
Srpski pišem srpski.Ali to sam verovatno samo ja...neobrazovani, zaostali, evrofobični...itd...Srbin.
Oni kojima je sve srpsko strano a europsko baš onako...cool, extra, loodilo...verovatno znaju bolje.
Ipak, čini mi se da nije ćirilica aut.U autu je pamet dobrog dela onoga što se danas formalno zove Srbima.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 19 mart 2009 09:40
Srpski digitalni pasaluk
Marginalizovanje cirilice je jos jedan od ciljeva specijalnog rata, do konacnog istrebljenja Srba i redukovanja Srbije na srpski digitalni pasaluk. Smetaju im pismo, granice, crkva, narod. Ucenje engleskog i reforma skolstva u cilju tehnoloske revolucije u obrazovanju ni u jednoj drzavi nisu ukljucili odricanje od sopstvenog pisma. To zvuci zaista apsurdno.

Cilj je da od Srba i Srbije ostane samo po neka rec, mozda u sportskim izvestajima. Uzgred, da li ste primetili da na sportskom sajtu B92 (latinica) svaka vest o nasim teniserima pocinje recju 'srpski' ili 'srpska'? Kao da ne znamo da su najvece teniske zvezde Srbije - Srbi?! Taj nacionalni kvalifikativ je cesto izostavljen kada su u pitanju vesti o divljanju na Kosovu. Ali to je vec tema za neki drugi tekst.
Preporuke:
0
0
14 četvrtak, 19 mart 2009 10:24
Steva Nadrljanski
Odavno se čudim i nikko da se načudim kakav smo mi Srbi suštinski promašen istorijski projekat (naravno, ne sa tačke gledišta metaistorije). U 18. i 19. veku austrijske vlasti su na prostoru Karlovačke mitropolije nekoliko puta pokušavale da nam nametnu latinicu kao sredstvo odvajanja od Rusije i budućeg pokatoličenja (uzgred, povika na Vuka zbog uvođenja „šokačke jote“ bila je motivisana tim strahom), protiv čega smo se tad grčevito borili – a svo to vreme bosanski franjevci svoje knjige normalno štampaju i ćirilicom. Ali pojavi se ilirska ideologija, rođakanje sa Hrvatima (a tad se Hrvatima nije smatrao ogroman deo Šokaca, dalmatinaca, Bošnjaka katolika, Bunjevaca...), glupiranje sa jugoslovenstvom, dobrovoljno latiničarenje... Krajem 19. veka, kad su ovi prostori bili politički povezani sa zagrebačkim saborom, često dolazi do nasilnog nametanja latiničnih udžbenika i „hrvatskog“ jezika, čak i u karlovačkoj gimnaziji, što je takođe izazivalo srpski gnev (naravno, i tada je postojalo ono što danas zovemo „Druga Srbija“, tj. potreba za maskiranjem u tuđe uniforme, što je na kraju uvek dovodilo do menjanja identiteta!), zatim nasilno madžarenje... E, a potom dolazi velikojugoslovenski projekat sa svojom ideologijom kompilacija i kompromisa: čuvena je ideja da svi pišu latinicom, ali ekavskim izgovorom, što kod Hrvata nije, naravno, dalo nikakve trajne rezultate, ali kod nas jeste. Kakve smo mi to budale kad sad dobrovoljno prihvatamo ono što nam je ranije nasilno nametano? Kakva je to samoubilačka potreba?
Preporuke:
0
0
15 četvrtak, 19 mart 2009 10:36
brm
@ko pita ne skita..malo su ti netačne teze
1)nisu Hrvati pobili Srbe što su pravoslavni već što su Srbi...dokaz: prvo su pobili (u kratkom periodu ustaške vlasti posle pada Italije)sve viđenije i obrazovanije katolike u Dalmaciji koji su kao obrazovaniji čuvali srpski idenititet, između ostalih osnivače NK Hajduk, A MI O TOME POJMA NEMAMO I TE LjUDE ZABORAVLjAMO..istovremeno su pobili sve muslimane sličnog opredeljenja..posle seče knezova lako je bilo uspostaviti hrvatski identitet...mi im idemo na ruku tako što zaboravljamo i ne baštinimo srpsku katoličku i muslimansku tradiciju
2) ne radi se o tome da treba da pređemo u katoličansktvo sačuvaj BOže, niti iko ima iluzija da se ovo pokoljenje Dalmatinaca i Bosanaca može vratiti u srpski narod..ali mi moramo zbog samosvesti svoje dece da učimo o Ruđeru, Ivanu Gunduliću, Mehmed paši Sokoloviću, da pokazujemo dubrovačke i kotorske građevine, kao jedine ostatke srpskog graditeljstva JER JE SVE U SRBIJI SRUŠENO U PERIODIČNIM RATOVIMA (svakih 20 godina), da ne bi naša deca sEbe doživljavala kao potomke hajduka i nepismenih seljaka iz šume, a ne kulturnog nekada velikog naroda
zato treba baštiniti I LATINICU u srpskim zemljama gde žive katolici..naravno u Srbiji za latinicom NEMA NIKAKVE POTREBE
Preporuke:
0
0
16 četvrtak, 19 mart 2009 11:21
Munze Konza
Kuku meni, "ćirilica je out" (dodao bih još - "out, je.ote", da proste čitaoci, kad već trabunjamo na "eUropsko-beogradskom", da slika bude kompletna). Ćirilica je pre latinice stigla u svemir, ako ćemo o tehnologiji. Ako ćemo o kulturi, ne vidim u čemu je kultura npr. Švajcarske ili Norveške - koje jesu Evropa, u bilo čemu značajnija od srpske - koja to, makar po komentaru, nije, te treba da idemo tamo da vidimo šta je "prava kultura".

I da bi se naučio rad na kompjuteru, prvo treba znati sopstveni jezik. Engleski - sjajno, odlično ga znam, ali moja majka priča srpski - to je jedini jezik koji sam od nje mogao čuti. Jel to neko traži da se odreknem majke i njenog pisma i jezika, a u ime Evrope? U tom slučaju, uzmite vi vašu Evropu, meni je moja majka bolja.

Znate, jako je teško ubediti nekoga da dozvoli da mu se izvade oči, a da mu se zauzvrat ugrade najsavršenije infracrvene kamere. Možda su zrikave, buljave, možda im ni boja nije baš prelepa, ali nekako su moje, prosto sam vezan za njih.

Ne verujem da neko može razumeti tuđu kulturu, jezik, istoriju... ako makar malo ne poznaje svoju. Šta bi meni značila bilo kakva informacija o Trafalgaru, ako ne znam ništa o Čegru? Ali dobro - očigledno je da posle toliko izgubljenih bitaka, sad gubimo i rat - slažem se da smo sto godina rušili svoje, da bi dizali tuđe. Posledice su očigledne i bolne za nas Srbe.
Preporuke:
0
0
17 četvrtak, 19 mart 2009 11:30
ej bre
Ako je ovaj prvi komentar ironičan, onda u redu, ali ako nije ... sekiricu ti poljubim...
Preporuke:
0
0
18 četvrtak, 19 mart 2009 15:52
Zoran
Nekada su formalno zabranjivali ćirilicu (Austrougarska, NdH). Onda su promenili taktiku pa je samo jedna fabrika u državi pravila pisaće mašine a najjugoslovenskija ustanova (JNA) je koristila latinicu.(PraviloSlužbe?). Sada se vodi kampanja blaćenja i ocrnjivanja. I nema odgovora države srpskog naroda. Zašto? Zato što srpski narod nema državu.
Preporuke:
0
0
19 četvrtak, 19 mart 2009 22:38
Marko Gajić
Koja je svrha postojanja glagolskih vremena ako se svako u govornom jeziku svodi na "da+prezent"? Ja naravno ne govorim o abnormalno preteranoj upotrebi infinitiva kako to čine Hrvati(a i to valjda da bi potencirali razliku od Srba). Veliki problem u srpsko-hrvatskom dijasistemu je to što svaka politička ili nacionalna grupa smatra da mora da se razlikuje od drugih i da tu različitost mora isticati na svakom mestu i u svakoj prilici.
Srbi čas govore kako je hrvatski jezik isto što i srpski, čas govore kako neki oblik ili frazu ne treba koristiti zato što je to hrvatski oblik... Dopustiću nacionalnu razliku(nije da i mogu da je ne dopustim), ali neću dozvoliti jezičku. Srbi i Hrvati govore istim jezikom. Ostaje samo problem imena tog jezika, zato što je naziv jezika ovde oduvek bio nacionalni. Treba naučiti da se ceni svaka različitost diskursa u Srbiji ili Hrvatskoj, zato što je to upravo širina sopstvenog jezika. A problem ćirilice treba rešiti zakonom.

Danas sam se jako razočarao u jednoj beogradskoj knjižari - (preterano) veliki broj knjiga koje su prevedene na srpski, a svega šaka njih je u ćiriličnom izdanju. Neko je pomenuo porez na latinična izdanja. Ja bih se, da mogu, rado složio sa time.
Preporuke:
0
0
20 petak, 20 mart 2009 20:21
Uroš Ćurčin
Kada sam video naslov teksta, u svakom slučaju sam pomislio da ćete govoriti o nepismenosti kao opštoj pojavi kod nas, funkcionalnoj i gramatičkoj, a ne samo insistirati na problemu pisanja latinicom u Srbiji. Ovaj problem jeste problem tradicije i nacije, ali je mali u odnosu na ono KAKO i ŠTA naš narod, obrazovan i neobrazovan, piše, i koliko čita. Čak i neki studenti jezika ne znaju da se "sa mnom" piše odvojeno (govorim iz iskustva), a o tekstovima na raznim internet forumima, TV oglasima i SMS porukama nema potrebe ni govoriti. Da li postoji bilo kakvo opravdanje za državu koja je "insistirala" da svi studiraju u Titovo vreme, hvalila se kako opismenjuje starije i kako nam je sjajno školstvo. A danas se ispostavlja da su nam i osnovci i srednjoškolci, kao i odrasli i stari- prosto nepismeni. Pisali ćirilicom ili latinicom.
Preporuke:
0
0
21 subota, 21 mart 2009 16:24
ćirilica ili Evropa?
Ja mislim da bismo mogli da napravimo jedan pa da vidimo koje pismo je superiornije. Kladim se da bolji deo Srbije piše latinicom. Siguran sam da jedna Biljana Srbljanović ili Gorčin Stojanović i uopšte beogradska kulturna elita - ne piše ćirilicom. Za mene je ovo sasvim dovoljno da zaključim tj. da se opredelim! E sad, sigurno će neki reći kako, eto, Kusturica piše ćirilicom, ali za mene to nije nikakav argument, o Kusturici je sve odavno rečeno!
Preporuke:
0
0
22 nedelja, 22 mart 2009 00:18
Marko Gajić
Na osnovu čega zaključuješ da Gorčin Stojanović ili Biljana Srbljanović privatno koriste češće latinicu nego ćirilicu?
Šta uopšte predstavlja "bolji deo" Srbije? Gotovo sve što si rekao vrišti od količine uvreda.
Preporuke:
0
0
23 nedelja, 22 mart 2009 06:24
Srbljanovic i Kostarika
U svojoj poslednjoj knjizi (prevod na engleski), Umberto Eko govori o jednom od poznatijih clanova srpske kulturne 'elite' koju slavi jedan od komentatora na ovaj tekst. Eko za Biljanu Srbljanovic kaze da je srpska novinarka (?!) i njeno prezime pise (speluje) Srbjanovic... Toliko o uticaju i renomeu nase kulturne 'elite' u Zapadnom svetu. Pa makar pisali latinicom. Mada ne verujem da ce bilo kome od navedenih kulturnih 'gromada' latinica podici rejting. Zato se i bave politikom. Umalo da zaboravim: Jos nisam cuo da je neko za naseg najpoznatijeg filmskog rezisera napisao da se zove Emir Kostarika.

Ideoloska mrznja zaslepljuje.
Preporuke:
0
0
24 utorak, 24 mart 2009 06:22
Tatijana
DŽirlo narod i koka-kola kid


U POSLeDNjOJ sekvenci filma "Oficir i džentlmen" glavni dasa, Ričard Gir, upada u kokošinjac, pardon, u neku fabriku gde mu draga vredno obavlja poslove i radne zadatke sa još sijaset drugih paćenica. On, Ričard Gir, picnut u besprekornu uniformu za svečane akademije i komemorativne sednice, prelazi dva i po kilometara fabričke hale praćen užagrenim očima nekih 1.736 radnica, zatim uzima u naručje dragu mu, nosi je napolje i konačno baca u auto, onda odlaze, sunce zalazi i te fore... Hepi end je toliko hepi da mi se i sad plače kad se setim. Što sam se ja setio nikom ništa, ali su se pre mene setili i - džirlo.
Šta ili ko je to ili taj, ta džirlo - to je misterija. Zvuči kao, na primer - kurbla. Šta je- da je, tim imenom počinju i završavaju se brojni propagandni spotovi na TV-u u kojima se nudi sve, od aparata za sušenje noktiju, za dame koje ne vole da duvaju, do svetlećih jo-jo ili mehaničkih četkica-vibratora za zube za celu familiju. Na početku spota nas prvo isprepadne jednaa euforično izbezumljena, reklo bi se, ženska faca koja drekne: Za džirlo narod - džirlo proizvodi! Pored svih naših naroda i narodnosti samo nam je nedostajao i džirlo narod. No, džirlo nije samo narod, nisu ni samo proizvodi; zato i niko ne zna šta je to. Ali, vratimo se spotu. Obično se potrošaču nude artikli koji su mu potrebni kao treće oko u glavi, uz obavezan veštački ton najavljivača tih proizvoda. Na kraju nam jedna druga spodoba, našminkana kao iskusna prijateljica noći, zavereničkim glasom saopšti: Samo džirlo. Da, da, niko kao džirlo.
Videli smo kako je Ričard Gir hepiendom rešio intimnu dramu. Šta je uradio džirlo? DŽirlo je ukrao taj deo "Oficira i džentlmena", ali je podmladio aktere završnog čina drame i učinio još nekoliko neznatnih izmena. DŽirlo propagandisti su u tom svom ranom radu uzeli dečka od 12-13 godina, namazali mu kosu briljantinom i ostavili ga na BMX bicikl.
Preporuke:
0
0
25 utorak, 24 mart 2009 06:57
Tatijana
Taj mladi nalickani dasa vozi BMX toliko dugo da je gledalac već ubeđen kako se reklamira bicikl. No, briljantni klinac konačno upada u neku prostoriju punu zaludnih devojčica. Ne za šta je to, da li školska učionica ili prostorija za slobodne aktivnosti maloletnih delikvenata. Klinac, ne silazeći s bicikla, istresa sadržaj neke crvene vreće pred jednu zbunjenu i smotanu devojčicu. U kesi je i onaj svetleći jo-jo, videoigrice, kasete, možda onaj sušač za nokte i ko zna šta još. Smuvana devojčica upućuje osmeh briljantnoj glavi, a na svoju stavlja onu crvenu vreću, zatim zajahuje BMX iza klinca. U sledećoj sceni se njih dvoje na biciklu uključuju u noćni saobraćaj, odlaze u bolji život. Možda je poenta cele priče: Dao sam ti paketić, izveo sam te na put i šta još hoćeš?! Tu je, uglavnom, kraj spota. Pardon, nije kraj, pojavljuje se ona noćna mora i kaže: Samo džirlo! U ovom spotu su džirlo deca zloupšotrebljena. Možda su deca i pravila spot?
Ni koka - kola nije samo piće kojim se iritira sluzokoža želuca, nagriza jetra i razdražuju živci. U njenim spotovima se ne reklamira samo ta mrka tečnost s mehurićima. Reklamiraju se osmesi, zdravi zubi, lepa koža, bujna kosa, fina kola, čista trava, multizadovoljstvo generacija... Toga svega, normalno,ima samo u takvim spotovima, odlično zanatski rešenim. No, svi mogu da piju koka-kolu, posebno deca. To što je koka-kola štetna po zdravlje svakako ne smeta propagandistima da je vežu upravo za sport koji podrazumeva zdravlje i fit kondiciju. Zato nas koka-kola proganja pre, za vreme i posle prenosa utakmica. I u poluvremenima.
Preporuke:
0
0
26 utorak, 24 mart 2009 07:13
Tatijana
Nije korektno da se prenosi utakmica prekidaju propagadnim spotom taman kada počnemo da prepoznajemo igrače ili čekamo intoniranje himne. Izaziva kontraefekat. Možda koka-kola hoće da nas ubedi kako i utakmice postoje zbog nje, kako je iznad svega, pa čak, iznad same nje, koka-kole. Ima onaj stari vic u kome su Rusi slali rakete na Mesec i farbali ga u crveno. Ameri su to mirno gledali, a kada su Ruje završile posao, poslali su posadu s belom bojom da napiše koka-kola. Eh, šta je džirlo prema koka-koli. No, ko zna?

Hvala na razumevanju i strpljenju. Ovaj tekst je objavljen decembra 1990. godine u Privrednom pregledu. Autor teksta je Vlastimir Đ. Popović.
Pozdravljam vas od sveg srca. Hvala još jednom i svako dobro
Preporuke:
0
0
27 sreda, 25 mart 2009 22:16
10 vekova ćirilice
Ćirilica - i naša, i svetska!

Pitanje pisma srpskog jezika danas je i pitanje prava, ljudskih, demokratskih, ustavnih. Kako smo došli do toga da na ambalaži većine potrošačkih proizvoda, čak i one koja ima potpuno identične dve ili četiri strane, s istovetnim tekstom, nijedna nije na ćirilici !?! Šta se desilo s pravima građana Srbije da u svojoj zemlji na svom jeziku mogu da pročitaju sastav i garancije proizvoda? To je jedno od garantovanih prava u svakoj iole civilizovanoj zemlji, a da ne govorimo o demokratiji. Šta je s toliko izvikanim pravima dece, starih osoba, ljudi ometenih u razvoju, koji poznaju i čitaju samo ćirilicu, kad na proizvodima široke potrošnje ne mogu na tom jedinom pismu koje znaju da pročitaju njihovo ime, sastav, rok trajanja, čak i da li su možda štetni ili opasni po zdravlje? Koga u Srbiji, sem deklarativno, briga za prava i zdravlje dece, u oblasti u kojoj se to ne može debelo unovčiti?

Inače, ima još jedna stvar u vezi s pismima u Srbiji, umnogome neverovatna, ali u ovome što se naziva država Srbija moguća,na žalost. Nemamo, koliko ja znam, nijedno validno istraživanje koliko građana Srbije pretežno piše jednim, a koliko drugim pismom. To je zato što je jedna strana nesposobna i komunistički ideologizovana, a druga strana se boji rezultata, tako da niko to ne spominje, i svi barataju ličnim procenama i utiscima. Ja sam napravio jedno takvo ispitivanje pre nekoliko godina, na 900 ispitanika uzrasta od 15 do 19 godina, i rezultat je bio: oko 62% pišu pretežno ćirilicom, a oko 38% pretežno latinicom. Naravno, s različitim starosnim i obrazovnim grupama, i razlikama od mesta do mesta u Srbiji, reltati bi se razlikovali, tako da to samo sveobuhvatno istraživanje, na dovoljno velikom i raznolikom uzorku pokazalo bi pravu sliku. To bi se moglo najbolje uraditi na popisu 2011. godine, ali ova država nije dovoljno mudra da bi to učinila.

Ljubiša V. Jovanović

Ćirilica se piše srcem.
Preporuke:
0
0
28 subota, 28 mart 2009 14:11
Ćirilicom - nije svejedno!
9 sreda, 18 mart 2009 22:47 Marko Gajić
"Inspirativan tekst. Preterano potencira povezanost jezika i politike za moj ukus..." Moje je mišljenje da se nikako u Srbiji ovakvoj kakva je bila poslednjih 60 godina, do današnjeg dana, ne može prenaglasiti uticaj politike na srpski jezik! Sve bitno što se dešavalo u srpskom jeziku - njegovo ime, pravopis, pismo, sloboda lingvista da se bave njime, posrtali su neposredno su bili pod teškim uticajem politike i pod tim teškim bremenom posrnuli. Na sreću, srpski jezik se opet (bar u Srbiji!) zove kako se oduvek zvao, ali se pod uticajem politike i dalje rastače na kvazi-jezike u drugim državama. Stanje s pismom, ćirilicom, je najkrupnije, a još nerešeno pitanje.
Ovaj članak je jedan od veoma, veoma retkih koji se na suvisao način bavi ovim pitanjem od tolike važnosti.
Preporuke:
0
0
29 utorak, 31 mart 2009 11:44
Grga
Ćirilica ili Evropa???? Ćirilica!
Preporuke:
0
0
30 četvrtak, 02 april 2009 12:59
Dimitrije Logdanov
Sve što piše pismom koje nije ćirilično, može da ugrozi naše zdravlje (deklaracije na svim proizvodima), bezbednost (znaci upozorenja), materijalnu sigurnost (računi, poreska rešenja) itd.
Zamislite nekog našeg „trapavog“ građanina koji u mekdonaldsovom restoranu naruči kafu, pogleda natpis na poklopcu „content is hot“, ne razume šta je napisano, a budući da je trapav, polije se vrelom tečnošću. E, taj naš građanin mogao bi da ih tuži zbog toga što nije na poklopcu pisalo srpski i ćirilicom „sadržaj je vruć“. Ova velika kompanija je već imala slične tužbe u raznim državama.
Šta bi se desilo ako bi 200 ili 300 naših građana koji ne govore strane jezike, a poštuju ustav svoje države i znaju ćirilicu, učinilo baš to.
Da bismo predupredili takvu zloupotrebu pravnog sistema, potrebna je samo jedna advokatska kancelarija da sastavi pismo i upozori pravne službe pomenutih i nepomenutih preduzeća na mogućnost ugrožavanja građana, usled nepoštovanja ustava i zakona.
Ne znamo kako bi preduzeća mogla da reaguju. Ne znamo ni da li bi se našlo 200, 300 građana koji ne znaju latinicu i engleski, ali znam da je žena u Kraljevu tužila grad zato što ju je ujeo pas lutalica i dob što ju je ujeo pas lutalica i dobila odštetu.
I pouzdano znam da je najveći problem u našim firmama upotreba ćirilice, upravo zato što zaposleni nisu stručnjaci za računare i umeju da kucaju samo ona slova koja vide na tastaturi ispred sebe.
U Srbiji postoji predstavništvo firme IBM, ali u svojoj ponudi nemaju srpsku ćiriličnu tastaturu za računare, iako je ta tastatura njihov proizvod.
IBM Serbian/Cyrillic Keyboard (Preferred Pro Full-size PS/2 Black) Mfr P/N 41A5067
Potražite je na internetu, pogledajte koliko košta, pitajte IBM da li može da vam je nabavi. Ako ne može, uvek možemo pisati njihovoj centrali. Mogli bismo im objasniti da imaju proizvod koji ne može da stigne do svojih potencijalnih kupaca.
Ljudi koji nisu svesni problema nisu nimalo krivi.Krivi su oni koji uviđaju, a čekaju da se desi čudo.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner